Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Nácvik prezentace a větší sebejistota

NÁCVIK VAŠÍ PREZENTACE ANEB ZKUSTE SI TO NANEČISTO
Pokud vám nebylo dáno do vínku bezproblémové vystupování a řečnictví, budete na něm muset trochu zapracovat. Nevěšte však hlavu, trénink dělá mistra, a i takovou prezentaci můžete ,,natrénovat“. Nikdy se vám nepodaří nasimulovat opravdovou situaci a aktuální záležitosti, které při ní budete muset řešit, existují však triky, díky nimž se vaše prezentační dovednosti posunou zase o kousek dál. V tomto článku si je popíšeme, budeme krok po kroku přidávat na obtížnosti situace, a pokud je vyzkoušíte, budete v den D cítit mnohem lépe a sebejistěji.
 
Myšlenková příprava
Tato fáze by měla proběhnout úplně na začátku, a jedná se o to, že si prezentaci připravíte, sepíšete to, o čem chcete hovořit, a následně si text budete procházet a dobře promýšlet. Představujte si, co chcete zmínit, jakou formou to zmíníte, jak dlouho se
u daného problému zdržíte a zda o každém bodu prezentace víte dostatek informací. Zde nemusíte mluvit nahlas, nechte pracovat pouze svůj mozek.
 
Mluvený projev
Sedněte si ke stolu, udělejte si pohodlí, vezměte si podpůrné materiály, ale prezentaci si nyní přeříkávejte nahlas, téměř přesně tak, jak byste ji chtěli předvést i v reálu. Pokud se někde zadrhnete a nevíte, co říct, bod nepřeskakujte, zastavte se u něj, dohledejte si k němu potřebné informace, a znovu si ho zopakujte, takto postupujte, dokud neprojdete celou prezentací hladce a s jistotou.
 
Před zrcadlem
Zdá se vám to možná vtipné, ale divili byste se, jak člověk dokáže najednou znejistět, postaví – li se před zrcadlo. Tady se snažte o průběh prezentace se vším všudy, mluvte, zaměřujte se na svůj hlas, artikulaci, a především sledujte projevy vašeho těla, gestikulaci, mimiku a tak podobně. Pokud spatříte něco, co váš projev ruší a úplně se vám to nezdá, je to jedině dobře. Zjistili jste to zavčasu a máte prostor na tom zapracovat a změnit to, případně zcela eliminovat.
 
Pro kamaráda
Požádejte svého kamaráda, zda byste mu nemohli prezentaci představit. Pro navození pocitu, že mluvíte před publikem, je vhodná jakákoli osoba, využijte však toho, že dobrý přítel, kterému můžete věřit, vám nabídne objektivní kritiku, a díky jeho zpětné vazbě můžete z prezentace odstranit věci, které na lidi nemusí působit dobře, nebo naopak společně přijdete na nějaké vylepšení, které by vás samotné ani nenapadlo. Pokud to bude ještě navíc kamarád z oboru, máte vyhráno.
 
Pro celou rodinu
Projev před rodinou může být také mnohem náročnější, než byste očekávali. Poproste vaše příbuzné, ať se pohodlně usadí v obýváku na gauči, vy se před ně postavte
a spusťte tak, jako byste již byli na veřejnosti. I rodina může být kvalitním podavatelem zpětné vazby, a vy si tak vyzkoušíte nasimulovat situaci, kdy reálně stojíte a hovoříte před větší skupinou lidí. Berte tuto prezentaci vážně, nesmějte se a nenechte se vyvést vašimi blízkými z rovnováhy, uvidíte, že i oni budou příjemně překvapeni a ocení, co všechno jste zvládli.
 
Méně důležitá realita
Do poslední přípravné fáze se nepodaří dostat zcela každému, a i když není nezbytná, není vůbec špatné ji také absolvovat. Hodí se to především před prezentací, která je pro vás nad míru důležitá. Zkuste se zkrátka porozhlédnout ve vašem okolí a najít možnosti, kde byste si vaši prezentaci mohli vyzkoušet na veřejnosti, ale stále ještě nanečisto. Můžete váš projev nabídnout nejrůznějším firmám nebo institucím, které by mohlo dané téma zajímat. Možností jsou také například školy. Bude potřeba, abyste svůj projekt ve formálním e-mailu či telefonním hovoru představil, pokud o něj bude zájem, zkusíte si jeho odprezentování pro jinou, pro vás méně důležitou skupinu, a věřte, že až přijde den D, budete dobře připraveni.
Píšeme o tom pořád, ale připravenost je opravdu základ úspěchu. Nestyďte se požádat kamarády a známé o pomoc, věřte tomu, že i oni se nejednou dostali do situace, kdy něco podobného sami potřebovali, a rádi vám pomohou. Mějte na paměti, že stejně tak vy jim tohle gesto můžete oplatit, až oni budou na vašem místě. Takže myšlenky, řeč, zrcadlo, kamarád, rodina, realita, a za chvíli se z vás stane profesionální řečník.