Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Pohyb při prezentaci – zvýší zájem a sníží stres

Zapojení pohybu do prezentování je určitě velmi užitečné. Jedná se o naprosto jednoduchou věc, která ale výrazně přiláká pozornost a pomůže tak zabránit časté ztrátě vnímání publika. Ztrnulý postoj někde v rohu za monitorem přímo vyzývá posluchače ke krátkému šlofíku.
Další významnou výhodou může být snížení stresu při prezentování. Mnoho lidí chůze uklidňuje, zlepšuje soustředění a působí jako takový ventil nervozity. Je však důležité pohyb nepřehánět, musí být pomalý, klidný a bez zbrklých škubání. Přehnaný pohyb totiž na sebe dokáže naopak strhnout příliš mnoho zájmu na úkor samotné prezentace a působí spíše rušivě. Dnes je možné i delší vzdálení od klávesnice za pomoci dálkového ovládání, které dnes už technika velmi často podporuje. Školní třídy jsou však většinou malé, tam není většinou potřeba. Ideální je například dojít k plátnu a ukázat či popsat tabulku nebo graf.
Pokud Vám dává pocit jistoty spíše řečnický pult s počítačem a vzdálení od něj Vás naopak znervózňuje, určitě se nesnažte za každou cenu řídit poučkami na internetu, buďte hlavně přirození a vydejte se na výpravu třeba jen 2 kroky daleko.
 

Podíváte-li se na některé významné mezinárodní konference jako herní E3 nebo TED, řečnický pult zde nikde nenajdete, vše je automatizované a prezentující je čistě ve středu dění. Důležitá je proto také přirozená gestikulace. Jako naprostou špičku v prezentování a ve schopnosti zaujmout se považuje dodnes Steve Jobs. Stačí se podívat na jeho prezentace na YouTube a můžete vidět, že ani on se chůze při prezentování rozhodně nebál.