Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

ANO a NE pro vaši prezentaci

7x ANO A 7x NE PRO VAŠI PREZENTACI ANEB CO DĚLAT A NEDĚLAT, ABY BYL VÁŠ VÝSTUP DOKONALÝ
Každému z nás byly dány jiné schopnosti, a právě to nás dělá originálem. Pro někoho je prezentace snadná záležitost, pro někoho může představovat projev na veřejnosti čistou hrůzu. Pokud patříte do první kategorie, zkontrolujte si podle následujících doporučení, zda opravdu děláte všechno dobře, jestli se ovšem řadíte spíše ke druhému případu, vezměte si z našeho textu rady a poučení co dělat a čemu se raději vyhnout.
 
Přesně takhle ano …

  • Buďte milí a přátelští – vaše publikum se nechce dvě hodiny dívat na zamračeného řečníka, pozitivní přístup jistě ocení.
  • Dobře se připravte – jedině tak si budete jistí sami sebou a vaší prezentací, budete moci kvalitně přednést dané téma a zodpovědět případné dotazy.
  • Využijte vizuální podpory – vytvořením grafické prezentace pomůžete jak sobě, tak divákům lépe se zorientovat v daném tématu, váš projev bude zajímavější.
  • Vzhled profíka – dejte si záležet na svém outfitu, nemusíte přijít ve večerní róbě, čistý upravený zevnějšek však ještě nikoho neurazil.
  • Příjemný hlas – mluvte pomalu, klidně, hluboce a přátelsky. V projevu dělejte pauzy, pomůže vám to s dechovou kapacitou a divákům tak zprostředkujete prostor pro vstřebání důležitých informací
  • Buďte kreativní – a to jak při volbě tématu, tak při projevu. Nebojte se vymyslet něco nového, překvapit diváky, udělat vaši prezentaci jedinečnou
    a zamapatovatelnou.
  • Zmapujte místo prezentace – ať se v den prezentace můžete soustředit pouze
    a jen na váš projev, a nic vás nepřekvapí. Zajímejte se o technické a zvukové možnosti prostoru, také o přítomnost a především případnou absenci všech věcí, o kterých víte, že je budete potřebovat.

 
A takhle NE …

  • Nepapouškujte text – pokud si připravíte grafickou prezentaci a z ní budete předčítat slovo od slova vložený text, nikoho tím neoslníte ani nepotěšíte, věřte, že posluchači by si ho stejně dobře přečetli v klidu domova, a možná mu ještě lépe porozuměli.
  • Nekřičte a nebuďte hrubí – nikdy! Emoce do vašeho projevu nepatří, a už vůbec ne ty, kterými byste se jakkoli dotkli vašeho diváka. O tom pánovi, který vám už po čtvrté položil stejně zbytečný dotaz, si myslete, co chcete, chovejte se k němu však s úctou.
  • Nepřežeňte to s informacemi – lepší zprostředkovat méně kvalitních faktů
    a dostatečný prostor pro jejich zpracování, než chrlit jednu větu za druhou a sám pomalu nevědět, o čem mluvíte.
  • Nevymýšlejte si – zprostředkovávejte pouze informace, kterými jste si jisti. Pokud vám někdo položí dotaz, na který neznáte odpověď, vyrovnaným hlasem poděkujte, vezměte si na dotyčného kontakt a slibte, že odpověď vyhledáte a dodáte.
  • Zapomeňte na hovorový jazyk – užívejte češtinu v její plné spisovné kráse. Hovořte spisovně, o použití vulgarismů ani nepřemýšlejte.
  • Nepřežeňte to s časem – dopředu si zjistěte, kolik na prezentaci budete mít času či kolik času budete potřebovat, a toho se držte. Lepší kvalitní informace v kratším čase, než tři hodiny vymýšlet, plácat a nevědět, co říkáte, hlavně že zaplníte čas. Publikum neudrží pozornost dlouho, krátkou pauzu v průběhu projevu zcela jistě ocení.
  • Gestikulace s mírou – vaše ruce nemusí připomínat šermířský zápas. Pokud s přehnanou gestikulací bojujete, cvičte před zrcadlem. Nebo si vezměte do rukou nějaký předmět či se opřete o řečnický pultík. To by vaše pohyby mohlo zmírnit.

 
Určitě byste našli celou řadu dalších doporučení a rad, jak by se správný řečník měl
a neměl projevovat. Základem je připravenost, zájem o prezentaci i publikum, a přirozenost. Buďte sami sebou, na nic si nehrajte a věřte, že diváci to poznají a ocení. Před každou prezentací si také uvědomte, že přestože je pro vás v daný moment velice důležitá, existují
i důležitější věci. Když nejde o život, nejde o nic, a i kdyby se vám náhodou nepodařilo všechno zcela dle vašich představ, nic tak hrozného se nestane, vezměte si z chyb ponaučení pro příště, vaše další prezentace bude jistě dokonalá!
 
Připravila: Caterine