Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Hare Krišna

Téma prezentace: Hare Krišna
Typ souboru: prezentace PPTX
Přidal(a): pajik95
 


 
Popis materiálu:
Tato prezentace je o náboženské sektě Hare Krišna. Popisuje její název, cíle, kritiku či život…
 
Osnova:
Oficiální název tohoto hnutí je Mezinárodní společnost pro vědomí Kršny (International Society for Krishna Consciousness, zkráceně ISKCON). Založil je Šrí Šrímad Abhaj Čharan Bhaktivédanta Svámí Prabhupáda, který byl roku 1933 pověřen pomoci Západu uvědomit si Kršnu. Až dospěl do životního stádia, v němž se mohl podle ášramadharmy stát sannjásinem, vydal se na Západ. Byl přijat hippies a mezi nimi také našel mnoho svých příznivců. Roku 1966 založil v New Yorku ISKCON.
Cílem a učením ISKCON je rozšiřovat duchovní a filosofickou moudrost Indie, která je obsažena v Bhagavadgítě. Hnutí věří, že jen Kršnovi služebníci dosáhnou nejvyšší dokonalosti života.
Podle mínění ISKCON se většina obyvatel světa zajímá pouze o to, jak uspokojit svoje tělesné a materiální potřeby. Mnohem důležitější je činit duchovní pokroky. Hnutí Hare Kršna se proto považuje za nástupce a obnovitele staré védské kultury a náboženství.
Hnutí uctívá Šrí Kršnu jako nevyššího boha.
Život uvnitř hnutí: Průběh dne je přesně naplánován. V okamžiku vstupu do hnutí každý člen dostane nové jméno, vzdá se svého povolání, aby svůj celý život zasvětil Kršnovi. Život v hnutí se řídí čtyřmi zásadami: Hnutí praktikuje vegetarianismus (nejsou dovolena ani vejce). Je zakázáno požívat jakékoli omamné látky včetně tabáku, alkoholu, čaje, kávy, kakaa, čokolády apod. Členové se musejí vyhýbat sportu, loteriím a hrám, ale také četbě románů a studiu filosofie, ale např. indická filosofie je studována velmi aktivně. Sex je přípustný pouze mezi manžely a jedině za účelem zplození dítěte. Pohlavní styk s těhotnou či kojící ženou je zakázán.
Kritika: Nebezpečí členství v hnutí Hare Kršna je především v naprostém odklonu od obvyklého způsobu života. Toto může členy natrvalo negativně ovlivnit jak po stránce tělesné, tak i psychické.
V ČR má hnutí své centrum na farmě u Benešova.