Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Programy pro tvorbu prezentace

ZÁKLADNÍ PREZENTAČNÍ PROGRAMY

Pojmem prezentační program rozumíme počítačový program, ve kterém je možno vytvořit grafickou prezentaci, to znamená několik po sobě jdoucích stránek obsahujících přehledné informace o daném tématu. Slouží jako vizuální podpora veřejného projevu.
O tom, jak takovou prezentaci správně vytvořit a čemu se vyhnout, se dočtete v článcích Struktura a tvorba grafické prezentace nebo Vizuální podpora vašeho projevu aneb jak správně vytvořit grafickou prezentaci, dnes se ale podíváme na to, v čem ji vytvořit.
Na trhu v dnešní době najdete spoustu neplacených programů i jejich placených verzí, takže máte z čeho vybírat. My si představíme dva základní a zřejmě nejznámější z nich, vybrány jsou záměrně tak, že jeden je velice jednoduchý a má intuitivní ovládání, u druhého už musíte disponovat určitými znalostmi, abyste se v něm dokázali bez problému pohybovat. Jedná se o Microsoft PowerPoint a prezentační software Prezi.
 

Microsoft PowerPoint

Celý název tohoto programu je Microsoft Office PowerPoint, najdete ho jako součást základního kancelářského balíku od společnosti Microsoft. Vyšel již celkem v sedmi verzích
a stále se zlepšuje a zdokonaluje. Je velice snadno ovladatelný a jednoduchou základní prezentaci v něm zvládne vytvořit zcela každý. Pokud si ovšem najdete čas, s programem se řádně seznámíte a trochu si v něm pohrajete, konečný výsledek produktu může být na velice vysoké úrovni.
Prvním krokem pro vytvoření prezentace je vybrání vhodného pozadí. U PowerPointu je výhodou, že nabízí předdefinované šablony, a vy tak můžete snadno zvolit z nabídky tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. U každé šablony dokonce libovolně měníte barvy. Dostáváme se k vkládání obsahu. Vložit můžete text, obrázky, grafy, odkazy na videa či tabulky, to vše velice snadno. Kromě toho v nabídce najdete vložení předdefinovaných tvarů, WordArt nebo SmartArt, znovu zde platí možnost upravit si barvy a podobu dle svého vkusu. Náročnější uživatelé mohou využít také zajímavých animací při přechodech z jednoho snímku na druhý. Pro každého je pak připravena kontrola pravopisu a několik možností zobrazení.
Po dokončení prezentace stačí stisknout tlačítko ,,uložit“, pak už jen otevřít v jakémkoli počítači, ze kterého budete prezentovat. Mezi snímky se pohybujete jednoduše pomocí šipek na klávesnici a můžete velice snadno přeskakovat na další nebo se vracet k předchozím. Celý proces funguje offline, ke tvorbě ani spuštění výsledné prezentace tedy nepotřebujete internetové připojení.
 

Software Prezi

Druhým z programů je cloudový prezentační software umožňující tvorbu prezentací na velmi vysoké úrovni. Používá zoom uživatelské rozhraní a umožňuje zobrazování informací v rámci 2.5D nebo paralaxy 3D prostoru. Jedná se o produkt, který je na trhu osm let.
Oproti prvnímu zmíněnému programu nabízí možnost vytvořit prezentaci na profesionální úrovni. Má velice zdařilou grafiku, opět můžete volit z přednastavených šablon či vytvořit svůj vlastní vzhled. Co je tady největším rozdílem je dodání pohybu do prezentace. Pomocí takzvané ,,path“, tedy cesty, si naklikáte body, spojíte je cestami, to umožní dynamické přepínání z jednoho snímku do druhého. Vytvoříte tak až ohromující efekt.
Samozřejmostí jsou všechny klasické možnosti jako vložení textu, obrázků, odkazů, tabulek, grafů či zvuku. Prezentaci musíte po dokončení uložit, v neplacené verzi je ovšem potřeba, abyste ji otevřeli prostřednictvím internetu. Na to si dejte velký pozor a tuto skutečnost neopomeňte, byla by škoda, kdybyste strávili spoustu času přípravou dokonalé prezentace, která by se vám pak na místě nerozjela z důvodu absence online připojení.
Pokud se rozhodnete pracovat v Prezi, je to určitě dobrá volba a můžete se v prezentování posunout zase o krůček dál. Práce není již tak snadná, ale ani ne nezvladatelná. Chce to jen trochu trpělivosti a chvíli se v nástrojích zorientovat, pak už to půjde samo.
 

Srovnání programů

PowerPoint

  • jednodušší grafika
  • menší dynamika
  • jednodušší ovládání
  • pracuje offline

Prezi

  • grafika na vysoké úrovni
  • dynamická prezentace
  • složitější ovládání
  • pracuje online

 
Připravila: Caterine