PODPŮRNÉ MATERIÁLY, DÍKY NIMŽ SE V PREZENTACI NEZTRATÍTE
Přestože je více než žádoucí, abyste téma své prezentace znali do detailů, nazpaměť
a možná i pozpátku, i zkušeného řečníka může v den D potkat stres či alespoň mírná nervozita. Pamětní výpadek se dostaví rychleji, než byste očekávali, a není nic horšího, než chvíle trapného ticha, kdy hovořící marně pátrá v paměti po tom, co chtěl vlastně říci, v ještě lepším případě se dostane úplně jinam, přeskočí několik kapitol a celá prezentace už se veze.
Z tohoto důvodu není nic proti ničemu se proti těmto situacím dopředu pojistit,
a připravit si takzvané podpůrné materiály. Existují různé druhy, které mají za cíl jediné, a to sloužit vám pro lepší orientaci ve výkladu, pro váš klid a pomoc v neočekávaných situacích. Můžete využít jeden nebo více, je to zcela na vás. Představíme vám možnosti a vy už si pak vyberete tu, která vám bude sedět nejlépe.
Grafická prezentace
Jedna z nejefektivnějších možností, jak sestavit oporu pro sebe i pro své posluchače, je volba grafické prezentace. V tomto článku ji ale lehce přeskočíme, protože je jí věnována celá jedna kapitola Vizuální stránka prezentace, takže vše o tom, jak ji vytvořit, se dočtete právě tam.
Souvislý text
Někomu pomáhá, pokud si vytiskne text, který přímo popisuje téma. Neměli byste si ho ale nikde stáhnout ani zkopírovat, mnohem lepší bude, když si takový dokument připravíte a napíšete sami. Jedině tak se v něm dobře vyznáte, a zároveň se přípravou budete dané téma učit. Doporučujeme ho členit do přehledných odstavců a důležité body barevně zvýraznit.
Osnova projevu
Jiným postačí, pokud si na papír zanesou pouze kostru celého projevu s důležitými body, o kterých se chtějí zmiňovat. Je to určitě také skvělým řešením. Napište si jedním stylem názvy velkých kapitol, jiným písmem pod každý z nich dodejte jednotlivé body. V případě, že víte, že máte někde problém si něco zapamatovat, nebo že se jedná o velice důležitou větu, klidně si ji dejte k danému bodu do poznámky.
TIP: Zkuste připravit osnovu prezentace také pro publikum. Vytiskněte jich dostatečné množství a každému před zahájením projevu jednu věnujte. Pomůžete jim tak lépe se v daném tématu orientovat a uvidíte, že váš zájem o ně rozhodně ocení.
Pomocné karty
Pokud nechcete v rukou v průběhu vašeho projevu svírat velké desky s textem, zvolte tuto kartičkovou metodu. Sežeňte si jakékoli prázdné papírky menšího formátu, na které si poznamenáte důležité věci, jenž využijete v prezentaci. Karty k sobě pevně přidělejte, aby vznikla kompaktní malá knížka. Ta se vám pohodlně vejde do dlaně, pak už jen stačí obracet jednotlivé listy a nahlédnout v případě, že budete potřebovat podpořit.
Flipchart
Flipchart je tabule, kterou si postavíte vedle sebe a za pomocí speciálních fixů na ní můžete cokoli psát. Nejedná se sice přímo o podpůrný materiál jako takový, můžete si ovšem text dopředu předepsat a pak už se k němu jen vyjadřovat. Další variantou je, že na něj připevníte papíry velkého formátu, a ty už pak budete jen obracet. Flipchart přináší skvělou výhodu, že můžete v průběhu prezentace cokoli dopsat a dovysvětlit, protože v případě nepochopení vizuální podpora často velmi pomůže. Píšete-li na tabuli, můžete pomocí houby text také rovnou mazat, takže se nestane, že by vám došlo místo, stejně tak lze rychle opravit případnou chybu.
A jak tomu všemu dát elegantní vzhled?
Dbejte na to, aby všechny vaše podpůrné materiály byly pěkné, úhledné a nepůsobily opotřebovaně. Papíry scvakněte za pomocí sešívačky, oceníte to až ve chvíli, kdy vám spadnou na zem a nebudete je muset sbírat po celé místnosti. Pořiďte si neutrální desky, černou barvou rozhodně nic nezkazíte, vypadá elegantně. Pokud vám na prezentaci velmi záleží a více, že na místě bude flipchart, investujte do vlastních fixů, ty nabízené bývají často vypotřebované, a zkoušet deset minut dvacet fixů, jestli některý z nich náhodou píše, to rozhodně nechcete.
Podpůrné materiály berte jako skvělou berličku, která vám pomůže, neměli byste ovšem strávit celou prezentaci zahleděni pouze a jen do nich.