Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Hubertova Jízda

Téma prezentace: Hubertova Jízda
Typ souboru: prezentace PPTX
Přidal(a): Jakub Černý
 


 
Popis materiálu:
V této prezentaci se dozvíte, co to vlastně je Hubertova jízda a proč se slaví. Nechybí samozřejmě historie Hubertovy jízdy a její dnešní podoba.
 
Osnova:
Hubertovka
ÒJezdeckou sezonu každý rok uzavírá na podzim Hubertova jízda. Pořádají ji v mnoha stájích po celé republice jako odměnu pro všechny své členy, kteří po celý rok pilně pracovali.
 
Parforsní hony
ÒHubertovy jízdy jsou vzpomínkou na pradávnou tradici parforsních honů. Kolébkou parforsních honů je Anglie. Šlechta tehdy za zvuku lesních rohů vyjížděla na svých koních se smečkou několika desítek loveckých psů po stopě lišky…
 
Postupem doby se parforsní
hony staly základem pro vznik
dostihů – mimo jiné i Velké
pardubické.
A jak vypadá Hubertova jízda dnes?
Tato tradice se přenesla v předminulém století i k nám a dnes přetrvává právě v podobě jízdy na počest sv. Huberta, patrona lovu, který má svátek 3. listopadu.
 
Lišku nyní představuje jezdec s liščím ohonem připevněným na rameni, který se vydává první na trasu do terénu. Následuje ho lot jezdců a koní v čele s masterem.
Master je nejdůležitější osoba jízdy. Pečlivě zaznamenává veškeré prohřešky jezdců – pády, odmítnutí skoku, různé neposlušnosti a drzosti, mezi jeden z nejhorších přestupků patří i předjetí mastera.
 
Celá jízda je ukončena závěrečným dostihem – Halali. Zde přichází ke slovu také „liška“ – jezdec se zmíněným ohonem, za kterým se všichni vydávají a v plném trysku se ho snaží dostihnout a ohon ukořistit.
 
Ukázky videa Hubertovy jízdy – youtube.cz