Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Gestikulace aneb co s rukama při prezentování

Ruce jsou při prezentování bývají velmi problematickou záležitostí. Jeden z hlavních problémů je fakt, že je často ani nevnímáme a sami si tak dělají co jen chtějí. V horším případě je někdo arogantně strčí do kapes nebo poměrně negativně dá křížem. Na jednu stranu tím zabráníte přehnané gestikulaci a nebudete vypadat, jako když odháníte divoké včely, na tu druhou jsou tu mnohem rozumnější způsoby, jak se vypořádat s neposednýma rukama.
Nejprve si zjistěte, jak na tom s gestikulací vůbec jste. Nejlépe je využít někoho, komu zkusíte ukázat své prezentační dovednosti a on Vám poskytne zpětnou vazbu. Další možností je využít kameru (třeba v mobilu) a gestikulaci  si prohlédnout osobně. Nejrychlejší varianta je pak jednoduše použít zrcadlo.
Je vhodné upozornit, že gestikulaci je třeba nacvičit předem. Pokud si totiž řeknete, že na ruce budete myslet až při prezentaci, nedopadne to dobře. Soustředění na několik věcí najednou ve spojení s nervozitou může snadno skončit tím, že Vám vypadne třeba samotný obsah prezentace. Přeskočíte slide, nevzpomenete si, co jste chtěli popisovat a mnoho dalšího. Přitom vyzrát na nad tímto problémem může být velmi snadné.
Naprosto jednoduché, ale přitom velmi efektivní je vzít si do ruky libovolný předmět. I obyčejná propiska, fixa nebo křída výrazně zklidní Vaše ruce. Ideální je však věc, kterou při prezentaci využijete, například kartička s body výkladu, laserové ukazovátko nebo presenter k přepínání slidů. U propisky totiž hrozí, že si s ní začnete nevědomky hrát a následné cvakání pak není o moc lepší než původní gestikulace.
Obecně se doporučuje mít ruce v úrovni pasu, kde je můžete i v klidu spojit. Žádné mávání u prsou ani natahování se ke kolenům. Z tohoto postavení pak sem tam prohodíte nějaký ten pohyb, zase nesmíte být příliš spoutaní. Důležitá je však především přirozenost. Pokud se budete za každou cenu snažit násilně udržet zvolený postoj a budete ho mít plnou hlavu, stejně to nebude působit příliš dobře. Hlavní je se uvolnit a vybrat si postoj, který Vám vyhovuje nejlépe i přesto, že to třeba není ten ze všech úplně nejlepší.