CO DĚLAT, KDYŽ NESTÍHÁTE ANEB NEPŘIPRAVIL JSEM SI SVOJI PREZENTACI
Všichni to známe! A kdo tvrdí, že ne, tak ten buď lže, nebo je extra poctivá osoba připravující a plnící si všechny své povinnosti zavčasu. Představte si následující situaci. Je večer, váš zoufalý pohled se upíná k hodinám, jejichž ručička se neúprosně blíží k půlnoci,
a vy máte následující den veřejný výstup – který jste si ale nepřipravili. A co teď. Nemá cenu řešit důvody, proč se to nepovedlo, je na čase jednat. Přestože jsme několikrát upozorňovali na to, že připravenost je základ úspěchu, nic není ztraceno. Důležité je se s klidnou hlavou pustit do práce.
Nejprve se uklidněte a utřiďte myšlenky
Tím, že se rychle a zběsile pustíte do tvoření jedné věci přes druhou, proces neurychlíte. Naopak, jste-li ve stavu mírného stresu, spíše se do toho všeho zamotáte ještě více a výsledek nebude uspokojivý. Teď už nic neuspěcháte, uvařte si váš oblíbený čaj či kávu, v klidu se usaďte a věnujte několik minut plánování a přípravě následujících kroků. Zamyslete se nad tématem, nad tím, zda a jaké zdroje máte k dispozici a jakou formou budete chtít prezentovat.
Vytvořte si grafickou prezentaci
Jako vaši oporu v následující den. Nemyslete si, že se stihnete úplně všechno přes noc naučit, proto využijte možnosti grafické prezentace, do které vložíte základní osnovu a body vyprávění, a pak už je budete jen následovat. Doporučujeme zvolit jednoduchý, velice snadno ovladatelný program Microsoft PowerPoint, ve kterém máte solidní prezentaci hotovou za pár minut.
Nezdržujte se detaily
Tento odstavec přímo navazuje na předchozí popis grafické prezentace. Jednejte
a pracujte efektivně. To znamená, že budete řešit pouze důležité věci a ne maličkosti, na kterých vaše prezentace bezprostředně nestojí. Opravdu není prostor pro přemýšlení, zda bude pozadí růžové nebo světle modré, a kterých pět druhů písma ozvláštní váš text. Ne!
A že jste obvykle zvyklí předvádět prezentace na vysoké grafické úrovni? Na to jste měli myslet dříve, pro jednou to budete muset zvládnout i bez toho. Pracujte tedy v módu co největší jednoduchosti, zkrátka tak, ať máte k dispozici pár slidů, které vám budou sloužit jako pomůcka pro mluvené slovo a ukážou, že jste si aspoň něco připravili.
Podpůrný text
Připravte si papír, který budete držet v ruce při prezentování, a bude sloužit k tomu, abyste do něj mohli nahlédnout v případě, že nebudete zcela přesně vědět, co a jak říci. Text může být podrobnější, než grafická prezentace, zase to ale s délkou nepřehánějte
a spíše se soustřeďte na to, abyste měli připraveno alespoň něco málo ke každému bodu,
o kterém chcete/musíte hovořit. Výborným nápadem a časovou úsporou je vytisknout si prezentaci přímo z PowerPointu. Nabízí možnost udělat to v různých formách, zde je vhodná ta, která má zmenšeniny slidů na levé straně papíru a napravo vedle nich prostor pro poznámky. Tak si vypíšete to nejdůležitější a v prezentaci se budete lépe orientovat.
Projděte si rychle text, raději nepodceňte odpočinek
Ale jen lehce. Tak, abyste to alespoň jednou viděli. Večer už nemá cenu nic dohánět, na druhou stranu byste měli usínat s pocitem, že jste se na to úplně nevykašlali. Pravděpodobně jste už unavení a nemá cenu to natahovat přes noc, abyste ráno byli alespoň odpočatí. Jděte spát a nemyslete na to, jak to zítra dopadne. Vždycky to nějak dopadne.
Půlhodinka ráno k dobru
Přivstaňte si, uvidíte, jak dobře mozek ráno funguje, když je čerstvý a odpočatý, připravený na práci. Ještě jednou se vraťte ke své prezentaci a během půl hodiny si ji celou projděte, především hlavní a důležité body. Uvidíte, že jste si přeci jen něco zapamatovali,
a budete se cítit lépe
Důležité věci s sebou
Hlavně nezapomeňte uložit vaši prezentaci na flash disk či nahrát na internet, ať ji máte na místě k dispozici. Dále se ujistěte, že máte sbalený podpůrný text, případně notebook, ze kterého budete prezentaci pouštět. Také láhev s vodou vám později přijde jistě vhod.
A jak jste zjistili, jistě jste to zvládli. Když je člověk pod tlakem, je schopen pracovat o poznání rychleji a intenzivněji. Každý se někdy do podobné situace dostal, a je třeba zachovat chladnou hlavu a umět si poradit. To, že vám to tentokrát vyšlo, však neznamená, že příště budete mít stejné štěstí. Neudělejte z nepřipravenosti pravidlo, naopak, vzniklou situaci berte jako poučení do budoucna, že přípravám dalších prezentací byste měli věnovat dostatečný čas a úsilí.