Vady oka

Téma prezentace: Vady oka

Typ souboru: prezentace PPTX

Přidal(a): Dušan Klik

 

 

Popis materiálu:

Tato prezentace vysvětluje problematiku krátkozrakosti a dalekozrakosti a další oční vady. Najdete zde například astigmatismus, šedý zákal a další.

 

Osnova:

Optika

vypracoval:Dušan Klik, 1.E

 

Vady oka

Naše oči mohou mít řadu vad. Některé bývají jenom malé a při vidění nevadí, na jiné se musí používat brýle a některé mohou vést až k oslepnutí. Nejběžnějšími vadami jsou dalekozrakost a krátkozrakost.

 

DALEKOZRAKOST
Když oko vytváří obraz blízkých předmětů až za sítnicí, jedná se o dalekozrakost (hypermetropii). Dalekozrací lidé proto při čtení bez brýlí drží knihu daleko od očí. Dalekozraké oko má buď čočku s malou lámavostí, nebo je oční koule příliš krátká. Ve stáří se i původně zdravé oko stává dalekozrakým. Oční svaly ochabnou a ztrácejí schopnost dostatečně zakřivit oční čočku. Dalekozrakost se odstraňuje vhodnou spojkou, která zajistí, aby se paprsky z blízkých předmětů sbíhaly přesně na sítnici a vytvořily na ní ostrý obraz.

 

KRÁTKOZRAKOST
U krátkozrakého (myopického) oka se obraz vzdálených předmětů vytvoří už před sítnicí. Blízké předměty se zobrazují na sítnici ostře, proto mohou krátkozrací lidé běžně číst a psát i bez brýlí. Krátkozraké oko má buď čočku s velkou lámavostí, nebo je oční koule příliš dlouhá. Krátkozrakost se odstraňuje vhodnou rozptylkou, která rozšíří svazek paprsků tak, aby se sbíhaly na sítnici a vytvořily na ní ostrý obraz vzdálených předmětů.

 

Další vady oka

Astigmatismus 

– Jedná se o jednu z nejběžnějších očních vad, většinou je však poměrně malá. Astigmatismus je způsoben nepravidelností čočky a odstraňuje se cylindrickými čočkami.

 

Barevná vada – Paprsky různých barev se nesbíhají všechny v jednom bodě. Tato vada obvykle uniká pozornosti, protože citlivost sítnice je pro barvy z okraje spektra mnohem menší než pro světlo žlutozelené.

 

Otvorová vada – Projevuje se zejména při pozorování jasně svítících bodů: jasná plocha se zdá větší než stejná plocha méně osvětlená.

 

Barvoslepost – Porucha vnímání barev, nelze ji léčit, ale většinou nezpůsobuje vážnější problémy.

 

Zelený zákal – Bolestivý tlak očního moku vede k neostrému vidění, při operačním léčení se dnes používá laser.

 

Šedý zákal – Čočka se zakalí a člověk vidí, jako by se díval přes pomalu zamrzající okno. Nemoc se dnes léčí nahrazením poškozené čočky tenkou umělou čočkou.