Obsah prezentace:
Prezentace na téma Ozónová díra. Pojednává o tom jak vzniká, o důsledcích ale také o možných řešení tohoto problému. K prezentaci bych mohl i přiložit dokument s poznámkami a dalším rozvedením.
Obsah
Vznik
Freony se začaly vyrábět už v roce 1930. Používali se do chladicích a hnacích médiích, v aerosolech, hasicích přístrojích a čisticích prostředcích. V roce 1974 byla poprvé vyslovena hypotéza, že freony pronikají do stratosféry. Tam se z nich poté odštěpuje chlor a podílí se na rozkladu ozonu.
Pozorování
Zjistil to Mario José Molina-Pasquel Henríquez a Sherwood Rowland. Oba dva pak později za tento objev získali Nobelovu cenu za chemii. OZ byla poprvé pozorována kolem roku 1980 nad Antarktidou.
Polární stratosférické mraky v Antarktidě jsou tvořeny pouze tehdy, když jsou velmi nízké teploty, nízké až -80 ° C a brzy na jaře. Tyto mraky poskytují vhodný povrch pro uchycení chemikálií. Ty se během zimy nahromadí a s příchodem jara se díky Slunci uvolní velké množství a vzniká ozonová díra
Stav
Vpravo nahoře je to z letošního května, dole srpen minulý rok. Ozonová díra je nejvíc nad Antarktidou, protože se tam během zimy na jižní polokouli tvoří polární vír, který zabraňuje promíchání atmosféry a tvoří se tam stratosférické mraky. V ČR máme zelenou barvu.
Důsledky
U lidí a zvířat může způsobit poškození zraku nebo rakovinu kůže. Může dojít i k vyhubení planktonu.
Problémy
Povolena výroba měkkých látek poškozujících ozon. Jedná se o freon HCFC a pesticid methyl-bromid. Jeden atom chloru dokáže reagovat až s 100 000 atomy ozonu.
Řešení
V roce 1987 byl uzavřen Montrealský protokol, což je dohoda o ukončení výroby freonů. (nejdříve se výroba snížila a pak 1994-96 skončila).
Jako náhrada se využívá kyselina citrónová, propan-butan, amoniak nebo voda.