Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Na západní frontě klid – Remarque – rozbor

Téma prezentace: Na západní frontě klid – Remarque
Typ souboru: prezentace PPTX
Přidal(a): AP
 


 
Popis materiálu:
Tato prezentace je rozbor díla Na západní frontě klid ve formě prezentace.  Nechybí základní informace o autorovi, obsah díla či filmové adaptace.
 
Osnova:
™Erich Maria Remarque
Roku 1916 odešel jako dobrovolník do 1. světové války, 1918 byl vážně zraněn a konec války strávil v lazaretu v Duisburgu.
Po válce vystřídal mnoho povolání, věnoval se také automobilům a závodění s nimi. 1923-1934 dělal redaktora v časopisech „Sport im Bild“ v Berlíně a „Echo Continental“ v Hannoveru.
™Roku 1933, po nástupu fašismu v Německu, byl prohlášen za zakázaného autora a 1938 byl zbaven německého občanství. Nacistickou propagandou byl nařknut z toho, že se nezúčastnil války a proto o ní nemůže psát. Byl prohlášen „literárním lhářem“ a jeho knihy byly veřejně páleny.
™Byl nominován na Nobelovu cenu za mír.
™
Romány:
™1918-Gam, žena se zlatýma očima
™1920-Domov snů
™1928-Stanice na obzoru- o automobilových závodech a závodnících
™1928-Na západní frontě klid- jeho nejslavnější dílo, válečný román
™1931-Cesta zpátky- popisuje stav Německa za 1. světové války
™1936-Tři kamarádi- protiválečná tématika
™1941-Miluj bližního svého
™1946-Vítězný oblouk- částečná autobiografie
™1952-Jiskra života- Inspirací mu byl život jeho sestry, která zemřela v koncentračním táboře.
™1954-Čas žít, čas umírat
™1956-Černý obelisk
™1961-Nebe nezná vyvolených- automobilové závody
™1962-Noc v Lisabonu
™1970-Zaslíbená země
™1971-Stíny v ráji
 
Divadelní hra: Poslední stanice (1956)- vypráví o bombardování Berlína
™
™Na západní frontě klid
Originální název- Im Westen nichts Neues. Tento román byl poprvé vydán v lednu v roce 1928. Roku 1929 byl poprvé vydán v češtině nakladatelstvím Melantrich. Do češtiny ji přeložil Bohumil Mathesius a později František Gel.  Kniha byla hned od začátku oblíbená, v Německu se vydalo přes milion výtisků, další milion v zahraničí. Byl přeložen do více než 12 jazyků.
 
Po vypuknutí 1. světové války se Pavel Bäumer se svými spolužáky přihlásí do armády. Mladí studenti jsou ovlivněni třídním učitelem a veřejnou propagandou. Na tuto chvíli vzpomíná již jako voják ve volnu mezi boji. Následně vzpomíná na svůj desetinedělní výcvik plný šikany ze strany desátníka Himmelstosse, na budování zákopů na západní frontě a na své první chvíle v boji. Poté líčí hrůzy boje, bombardování, plynové útoky a krvavé boje mezi Němci a Francouzi. Pavel odjede na měsíční dovolenou domů, kde nachází matku umírající na rakovinu. Když je Pavel znovu na frontě, při jedné průzkumné hlídce se schová do kráteru od granátu, kam však skočí jeden Francouz a Pavel ho bez váhání zabije, čehož později velmi lituje. Je to první člověk, kterého zabil rukou, předtím jen střílel. Uvědomuje si nesmyslnost války, a že byl oklamán nacionalismem. V létě 1918 umírá jeho kamarád Katzinský, který ho naučil, jak přežít ve válce. Umírají i jeho bývalí spolužáci a kamarádi, kteří s ním narukovali. V říjnu 1918 umírá i sám Pavel Bäumer. Zemřel v den, o kterém vrchní velitelství proneslo zprávu: „Na západní frontě klid.“
™
™Filmové adaptace
™1930-Na západní frontě klid, originální název All Quiet on the Western Front, americký válečný film režiséra Lewise Milestona. Tento film získal Oskara.
™1979- Na západní frontě klid, originální název All Quiet on the Western Front, americko-britský válečný film režiséra Delberta Manna.