Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Na západní frontě klid – rozbor

Téma prezentace: Na západní frontě klid
Typ souboru: prezentace PPTX
Přidal(a): Petos M.
 


 
Popis materiálu:
Erich Maria Remarque a rozbor díla Na západní frontě klid ve formě prezentace. Nechybí charakteristika, hlavní postavy, hlavní myšlenka, děj a vlastní názor.
 
Osnova:
Seznámení s knihou
Název: Na západní frontě klid
Autor: Erich Maria Remarque
Žánr: Román
Literární druh: Epika
Rok vydání: 1929
Doba a místo děje: 20. léta 20. století, Francie a Německo
Hlavní myšlenka: Poukázat na skutečnou podobu a nesmyslnost války, přátelství a obětavost na frontě
Hlavní Postavy:
Pavel Bäumer (vypravěč)– student gymnázia, díky vlivu profesora je nucen opustit studium v 18 letech a jít do války
Stanislav Katczinsky– vedoucí roty, opora pro vojáky, dokáže sehnat jídlo kdekoliv
Tjaden– největší jedlík, umí unikat z problémů, je dobrým přítelem i vojákem
Müller– sní o válečné maturitě
Kropp– srandista roty
Kemmerich– spolužák Pavla
Leer– bývalý spolužák Pavla, libuje si v děvčatech
Kantorek– profesor, který přesvědčil studenty jít do války
Himmelstoss- desátník, v civilu listonoš, šikanuje rekruty a vojáky, tváří v tvář nepříteli zbabělý
Zajímavosti
Dílo je psané v „Ich-formě“
Autor v 18 letech vstoupil do První světové války, kde byl brzy zraněn a konec války prožil v lazaretu v Duisburgu.
Po návratu z války měl problémy začlenit se do normální společnosti. (Toto popisuje autor v díle)
Vystřídal řadu povolání, nejprve chtěl být hudebníkem a později malířem. Pracoval též jako učitel, automobilový závodník, obchodní cestující aj. V letech 1923–1934 působil jako redaktor časopisů „Sport im Bild“ v Berlíně a „Echo Continental“ v Hannoveru.
Děj
Příběh začíná na počátku 1. světové války, kdy hlavní postava Pavel Baümer se svými spolužáky dobrovolně vstoupí do války díky kázání jejich profesora Kantorka na jejich gymnáziu. Nadšení je však velmi brzy opouští již během výcviku, který je plný šikany o kterou se postaral velitel Himmelstoss. Po deseti týdením výcviku posílají rekruty na západní frontu.
F. Kemmerich brzy umírá ve strašných nemocničních podmínkách. Pavel s ním zůstává až do konce a snaží se ho utěšit. Zde zjišťují že válka je naprosto odlišná, než jakou si představovali. Jsou nuceni zabíjet a přežívat v otřesných podmínkách. Musí čelit bombardování, útokům bojovým plynem, hladu a dalším nebezpečím.
Postupem času, umírají jeden po druhém pavlovi spolužáci. Později Pavel dostává dovolenou a vrací se ke své rodině, která je velmi chudá. Trápí je nedostatek jídla a rakovina maminky. Pavel před rodinou zamlčuje pravdu o situaci v zákopech. Zúčastní se večírku, kde se ho lidé vyptávají. Ten jimi opovrhuje, protože nemají ani zdaleka tušení o čem mluví. Válka je jiná než si myslí.
Ve svém pokoji zjišťuje že ztratil všechny své záliby, a už se nedokáže vrátit do starých kolejí. Navštíví Kemmerichovu matku aby jí oznámil o smrtí jejího syna. Ta v záchvatu histerie donutí Pavla přísahat že František zemřel bezbolestně (Pavel lže). Po skončení dovolené je Pavel povolán do Výcvikového tábora, kde hlídá ruské zajatce. Po té je vyslán na průzkum. Během je málem zajmut francouzi.
Podaří se mu schovat do trychtýře ve kterém je nucen zůstat. O chvíli později nožem vážně zraní francouzského vojáka, který spadl za nim. Nemá však sílu ho zabít a tak se snaží jeho život ještě zachránit, ale marně. Jeho čin ho mrzí a uvědomuje si zbytečnost války. Pavlovi se podaří uniknout z trychtýře a na vojáka zapomíná.
Pavel a Kropp jsou zraněni a pobývají v katolické nemocnici. Po té co kroppovi amputují nohu se chce zabít, Pavel mu v tom brání. Po uzdravení se vrací na frontu. Leer a Müller jsou mrtví, Katczinsky je zraněn a následně umírá, přestože se ho Pavel snažil zachranit a nesl jej přes bojiště až k medikům. Na konci války Pavel umírá v den, který byl tak klidný, že vrchní velitelství napsalo do zprávy: ,,Na západní frotně klid“
Vlastní názor
Tato kniha mne velmi oslovila, člověk si nedokáže představit jaké to je prožít hrůzy války, díky této knize si můžu alespoň trošku představit, jak hrozné to bylo. Kniha byla napsána velmi dobře a skvěle se mi četla.