Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Maturita – první důležitá zkouška

maturitní zkouška

 

Maturita, většina z nás tuto zkoušku v životě podstoupí, nebo ji už má za sebou. Jedná se o první velkou zkoušku našeho života, někdo to nazývá dokázáním a vstupem do dospělosti, jelikož maturita není jen o učení. Jak se na tuto zkoušku řádně připravit? To vám zkusím v následujících odstavcích vysvětlit.

 

Kdy začít s učením?

Hodně záleží, kterou školu navštěvujete, jelikož např. množství učiva na gymnáziu a střední průmyslové škole se liší. Navíc se možná zároveň připravujete i na přijímací zkoušky na vysokou školu, opět je rozdíl, zda budete skládat všeobecné zkoušky nebo například oborové přijímačky na medicínu. Je tedy důležité udělat si svůj vlastní plán a rozvrh.

Sama jsem se tento rok stala absolventkou gymnázia a bez dobrého plánu si učení na maturitní zkoušku vůbec nedokážu představit. Osobně jsem se začala učit v polovině dubna, kdy jsem učením trávila jen pár hodin denně, jelikož jsme se otázkám věnovali ve škole. Takové to hlavní učení na maturitu přišlo měsíc před mojí zkouškou, kdy jsem si udělala denní plány na měsíc a naplánovala si, co se kdy naučím. Denně jsem si stihla zopakovat 4-8 otázek. Doporučuji si otázky projít vícekrát, ne jen jeden den, abyste si je co nejlépe zapamatovali.

Do učení se nikdy nikomu nechce, to je mi jasné, ale uvědomte si, že čím dřív začnete, tím více si budete jisti, budete mít ze sebe dobrý pocit a maturita vám problém dělat nebude. Proto je důležitá motivace. Chcete si za maturitu koupit nový telefon nebo poté plánujete dovolenou do exotické země? O důvod víc se snažit! Motivace se však neskrývá jen ve „velkých“ věcech, ale i maličkostech – např. za 2 naučené otázky si uvaříte vaše oblíbené jídlo nebo si večer pustíte váš oblíbený seriál.

 

Stres, panika a co teď? 

Maturita není jen o učení, ale také o zvládání stresu. Patřím k lidem, na které stres doléhá při každé situaci, ať už je to obyčejné školní zkoušení nebo nastoupení do špatného vlaku. Je těžké zůstat poslední dny před zkouškou v klidu, ale jde to. Na každého stres bude působit jinak, někdo před maturitou nejí, někdo jen brečí, ale co je nejpodstatnější – někdo se před zkouškou už nedokáže učit vůbec. A je důležité vzít to v potaz.

Myslet na to, že možná to budete právě vy, kdo dva dva dny před zkouškou nebude mít kapacitu na učení. Proto si svůj plán uzpůsobte a nechte si rezervu. Někteří si dvoudenní pauzu před učením dělají úmyslně, aby se jim učení více rozleželo v hlavě a nesoustředili se jen na poslední naučené otázky, i to je velmi dobrá taktika!

 

Den zkoušky

maturita a stres

Je dost možné, že na toto ráno se ani nevyspíte, jako mnohá řada studentů před vámi. Proto je základem snídaně, která bude obsahovat spousty energie na váš den. Vhodnou snídaní je např. ovesná kaše s ovocem nebo jen energetická tyčinky pro ty, kteří budou mít veliké stresy a nebudou schopni velkého jídla. Každopádně nechoďte na zkoušku s prázdným žaludkem, stačí něco malého a vaši pozornost může udržet hrnek dobré kávy, která obsahuje kofein, nebo zelený čaj. Mezi jednotlivými zkouškami budete mít minimálně půl hodinky pauzu, kde můžete doplnit energii např. kouskem ovoce nebo čokolády.

V tento den nedoporučuji se už učit! Jednak nebude čas na zopakování všech otázek, ale také by se vám vše slilo do sebe, stres by tomu ještě pomohl a možná byste měli i horší výsledek. Před komisi jděte sebevědomě, víte, že jsme se učili a od každé otázky víte alespoň základní informace, proto není důvod bát se zkoušky.

Hlavně nebrečet. Vím, že někteří z nás se velmi stresují a když něco nevědí, tak se rozbrečí. Není to chyba, člověk je holt takový a emoce se projeví. Proč však se lepší zatnout zuby? Někteří učitelé na toto moc nedají a od zkoušky vás mohou i vyloučit (to však v tom nejhorším případě). Ano, najde se i pár učitelů, které toto vezmou dobře ve váš prospěch. Ale udržení chladné hlavy a ovládnutí stresu je v tento den nejpodstatnější.

Jak jsem již psala, zkoušku mám za sebou. Kdysi mi kamarádi říkali, že se maturity nemusím bát, že je to hračka. V té bodě jsem jim to nevěřila a raději se držela pevně daného rozpisu učení, abych nic nepodcenila. Ale jak bych to vnímala, kdybych dělala maturitní zkoušku znovu? Nejspíš bych neměnila plán učení, opravdu je důležité se vše naučit (nebo aspoň základy z každé otázky) a jít na zkoušku s dobrým pocitem a sebevědomě. Také berte v potaz vaše studium, jestliže jste byli vzornými studenty, nevyrušovali jste a měli jste dobré studijní výsledky, tak vás učitelé jistě nebudou chtít vyhodit ze zkoušky.

Všem, které zkouška čeká přeji pevné nervy, chuť do učení a ať se vše vydaří podle vašich představ!

A pokud se zároveň připravujete na přijímačky na VŠ na testy OSPZSV nebo TSP, vyzkoušejte si úlohy zdarma na oscio.cz.