Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Post Type Selectors
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Jak vybrat vhodný studentský notebook

Když se budete poohlížet po nějakém novém notebooku, budete pravděpodobně hledat typ podle toho, jak často a pro jaké účely jej budete chtít využívat. Jiné nároky má třeba projektant, designer, právník, hráč náročných her, jiné pak ten, kdo jej využije pro drobné kancelářské profese, promítání filmů a podobně. Parametry výběru mohou být výrazně odlišné. A co když hledáte něco pro studenty? Poradíme, jak vybrat vhodný studentský notebook.

 

Studentský notebook plní řadu funkcí

Notebook patří téměř neodmyslitelně mezi důležité studijní pomůcky. Studenti tráví ve škole, cestou do školy nebo třeba na kolejích většinu svého času a potřebují zpracovávat úkoly nebo studijní materiály. K tomu všemu se ideálně hodí právě notebook, protože poskytuje dobré pracovní prostředípřipojení k internetu nebo školní síti, a především pak nutnou mobilitu. Student může mít svůj počítač stále u sebe.

 

Váha notebooku

Právě to, že je notebook snadno přenosný, je pro studenty obzvlášť důležitý. Ale pozor. Různé přístroje mají různou váhu. Pro studenty jsou tak lepší notebooky s váhou ideálně kolem 2 kg. Ovšem záleží na tom, jakým způsobem budou počítač přemisťovat. Přenos v batohu na zádech nezatěžuje tolik jako v tašce v ruce, proto pro tento způsob přepravy je možné volit i těžší přístroje.

 

Velikost úhlopříčky displeje

Nejen hmotnost ale i velikost může mít vliv na využívání. V tomto případě je třeba volit podle toho, co student upřednostňuje. Větší plocha nabízí komfortnější prostor k práci, ovšem za cenu velkého stroje. Menší rozměry jsou kompaktnější se školním prostředím, lépe se vlezou do přednáškové učebny nebo na pracovní stůl.

Obecně se dá říct, že pro časté přenosy, cestování a využívání notebooku na více místech se hodí malé rozměry do 12“. Mezi 13 a 14“ se pak bavíme o zlaté střední cestě – dostatek plochy pro lepší práci a možnost snadného přenosu. Větší rozměry nad 15“ nabízí vysoký komfort při studiu, ovšem omezenější mobilitu.

 

Výdrž notebooku

Při volbě studentského notebooku je dobré pamatovat na to, že se ne každému poštěstí sednout si na přednášce hned na místo v blízkosti zásuvky. Notebook by měl proto umět pracovat co nejdelší dobu bez nutnosti dobíjení. Pokud stále tápete, pak pro představu – výdrž 4–6 hodin patří mezi základní. Optimální je pak doba kolem 8 hodin bez připojení k síti.

 

Nezapomínejte na odolnost

 

Častý přenos, pohyb mezi více lidmi, v MHD, ve vlaku, v nejrůznějším počasí. To vše musí dobrý notebook zvládnout, aby stále dobře pracoval. Není od věci volit modely, které jsou vybaveny povrchovou úpravou, která zamezuje opotřebení. Super jsou pak kovové konstrukceklávesnice s ochranou proti polití a podobně. Dobré je případně dodatečně vybavit počítač ochrannými prvky, jako jsou odolné fólie nebo protiskluzové prvky (zabraňují vyklouznutí počítače z ruky).

 

RAM – operační paměť

U operační paměti platí klasické čím více tím lépe. Pro základní využívání notebooku je třeba mít minimálně 8 GB RAM. Samozřejmě, že levné modely nabízí nižší velikost (4 GB), které mohou k základní práci také poměrně dobře posloužit. Ale pokud chcete využívat svůj počítač déle a náročnější pod 8 GB nechoďte.

 

Grafická karta

činnosti, kreativní rozvoj nebo třeba k hraní různých her. V současné době i notebook do 15 000 Kč seženete s kvalitní integrovanou grafickou kartou. Pokud chcete něco náročnějšího, nebo je pro školu třeba využívat speciální programy, pak je dobré volit výkonnější stroje a dedikované grafické karty (NVIDIA či AMD).

 

Žádný student nebude svůj počítač využívat jen pro studium. Notebook je ideální i pro oddechové

Cena notebooků pro studenty

  • Notebook do 5 000 Kč – poskytuje úplně základní možnosti využití,
  • notebook do 10 000 Kč – v této cenové už najdete slušné stroje pro klasickou kancelářskou činnost, tedy třeba i pro studenty nižších ročníků středních škol,
  • notebook do 15 000 Kč – už nabízí modely pro soustavnou přípravu na zaměstnání nebo pro vysokou školu,
  • notebook nad 15 000 Kč – už vybírejte podle zaměření studenta, můžete více klást důraz na různé detaily (operační systém, rozlišení, technologii displeje, webkameru atd.).