Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v popisku
Vybrat obor
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

Francie

Téma prezentace: Francie
Typ souboru: prezentace PPTX
Přidal(a): Nikol Grygová
 


 
Popis materiálu:
Jedná se o materiál základních znalostí o Francii, konkrétně zeměpisné, zemědělské, průmyslové a energetické. V závěru je křížovka na obecné a historické znalosti.
 
Osnova:
FRANCIE
Zemědělství
zaostává nad průmyslem, převažují střední a drobní vlastníci, je silně dotované
Živočišná výroba Þ je rozsáhlejší, převládá chov …….., významný je i chov prasat, dříve rozšířený chov ovcí dnes již méně úrodné oblasti (střední a J Francie), rybolov se soustřeďuje na pobřeží Atlantského oceánu, tradiční je chov ústřic.
Rostlinná výroba
Severu dominuje pěstování pšenice (světová obilnice), dále i ječmen, kukuřice, cukrová řepa, brambory dále slunečnice, olivy, chmel, tabák, rýže (delta řeky Rhōny), ovoce a zelenina (Normandie, Bretaň = pěstování jablek – výroba moštů a jablečné pálenky (………….), broskve, meruňky (delta Rhōny), vinná réva (……………………………………………)
Co je to šampaňské? – a kde jsou hlavní oblasti produkce
Co je to koňak? ………………………….
Průmysl
za II. světové války byl značně poškozen (jeho obnova byla zpočátku financována ……………………………………………………), je členem seskupení G8, prodělala úpadek některých výrobních odvětví a velkou modernizaci  Þ ropná krize v 70. a 80. letech posílily orientaci země ……………. energetiku, na alpských přítocích hydroelektrárny
nerostné zdroje jsou omezené, minimálně uhlí (Lotrinsko), omezená těžba ropy na jihu (dovoz ropy a zemního plynu), z dalších surovin železná ruda, bauxit, draselné soli, uran  – velké zásoby
strojírenský průmysl Þ dominuje mu dopravní strojírenství
(osobní automobily značek ……….……………………….), letadla – civilní a vojenská, lodě, vlaky (……………), výroba elektrotechnická, další zařízení, telekomunikace, zbraně
chemický průmysl Þ soustředěn do přístavů – Le Havre, Fos u Marseille, Dunkerque Þ výroba umělých vláken, výroba pneumatik (……………), výroba hnojiv, farmacie, kosmetiky (…………………), parfumérie
textilní průmysl Þ prošel útlumem, dnes mu dominuje luxusní konfekce (např. ………………..)
potravinářský průmysl Þ výroba sýrů – např. ……………….., ………………, Produkce koňaku, vína, mléčných výrobků
Export – Import
Do Francie se nejvíce dováží stroje a zařízení, dopravní prostředky, chemikálie a ropa.
Největšími dovozními partnery jsou …………. (19,5 %), …………. (11,3 %) a ………….. (7,6%).
Francie vyváží především stroje a zařízení, letadla, plasty, chemikálie, léky, železo a nápoje a typické potraviny.
Exporty většinou  směřují do Německa(16,7 %), Belgie a Itálie (obě země 7,5 %).
Francie prý prodlouží životnost svých jaderných elektráren
Zveřejněno 14.10.2013 v rubrikách Aktuálně,Životní prostředí, OZE a přeměny energetiky.
Diskuze o prodlužování životnosti francouzských jaderných elektráren je nejbouřlivější v případě Fessenheimu. Se svým spuštěním v roce 1977 je nejstarší francouzskou jadernou elektrárnou v provozu a prezident Francois Hollande ji chce v blízké době uzavřít, i když regulační úřad schválil prodloužení licence. (Zdroj: World-nuclear-news.org)
Francouzská vláda se rozhodla prodloužit životnost  jaderných elektráren v zemi o deset let, tedy ze 40 na 50 let, uvedl o víkendu francouzský list Journal du Dimanche. Provoz většiny z 58 jaderných reaktorů ve Francii začal v letech 1978 až 1989.
Vláda své rozhodnutí ohledně 19 francouzských jaderných elektráren podle listu asi oznámí v nejbližších dnech, rozhodně do konce roku. „Rozhodnutí je a vláda jen hledá dobré politické načasování,“ citoval Journal du Dimanche nejmenovaný zdroj blízký vládě.
Představitelé strany Zelených, která je spojencem vládních socialistů, vzkázali, že jsou proti prodlužování životnosti jaderných elektráren. Připomínají, že vláda se zavázala snížit do roku 2025 podíl jádra na produkci elektřiny ve Francii ze současných 75 procent na 50 procent.