Generic selectors
Pouze přesné výsledky
Hledat v názvech
Hledat v obsahu
Hledat prezentace
Hledat stránky
Vybrat obor/předmět
Anglický jazyk
Biologie a zdravotnictví
Český jazyk a literatura
Chemie a biochemie
Dějepis a dějiny umění
Ekonomie a účetnictví
Francouzský jazyk
Fyzika a elektrotechnika
Hotelnictví a cestovní ruch
Informatika
Magazín
Management a marketing
Matematika
Německý jazyk
Ostatní
Právo
Rady a návody
Španělský jazyk
Společenské vědy
Zeměpis a geologie

1984 – George Orwell

Téma prezentace: 1984 – George Orwell

Typ souboru: prezentace PPTX

Přidal(a): Filip Chmelicek

 

 

Popis materiálu:

Tato prezentace je rozbor knihy 1984 od George Orwella ve formě prezentace. Nechybí tedy literární teorie nebo literární historie díla.

 

Osnova:

George Orwell – 1984

Literární teorie

 • Literární druh – Epika.
 • Literární žánr – Antiutopistický román (sci-fi).
 • Literární směr/sloh – Anglická literatura v 20. stol

 

Literární teorie

Slovní zásoba:

 • Jazyk je spisovný, místy až knižní. Občas se vyskytují cizí smyšlená slova v imaginarním jazyku strany, takzvaném Newspeaku – jazyk vytvořený Ministerstvem pravdy.
 • Doublething – udržení dvou protikladných informací a zároveň jim pevně věřit.
 • Vaporizace – manipulace – totalitní režim potřebuje měnit minulost.
 • Ideozločin –Může být spáchán jak činy, tak i pouhými myšlenkami.

 

Literární teorie

Vypravěč – er forma.

 • Děj – dílo je vyprávěno chronologicky a v budoucnu, ale autor řeší problém přítomnosti.
 • Kompozice – Dílo má 6 nepojmenovaných kapitol. Chronologické uspořádání děje.
 • Prostor a čas – Oceánie-Londýn. Začátek dubna 1984 až konec tohoto roku.

 Literární teorie – děj

 

Literární teorie

Hlavní myšlenka – Hlavní myšlenka je analýza všech politických systémů dané doby a kritika totalitních režimů. Lidská individualita se stává zločinem. Hlavní téma je manipulace a kontrola.

Charakteristika hlavních postav

 • Winston Smith– hlavní postava; je vylíčen jako obyčejný člověk bez nějakého nápadného rysu odlišujícího ho od ostatních, v podstatě na něm není nic špatného, ale nakonec je stejně zlomen totalitou a vládnoucí Stranou, kterou tiše nenávidí.

Literární teorie

 • Julie– Winstonova milenka; nijak zvlášť nepřemýšlí o nějakých hodnotách nebo hlubších smyslech, o charakteru a tak podobně – prostě si žije podle svého a snaží se nezavdat záminku k tomu, aby ji zatkli.
 • Brien– hořkosladká postava knihy, na jednu stranu přítel, ochránce, jakýsi myšlenkový vůdce a zachránce Winstona, na druhou stranou i jeho mučitel, vyšetřovatel a v jistém slova smyslu i zrádce.
 • Velký bratr v čele Strany, vládne velmi tvrdou diktaturou Oceánii, nikdy nemění svá rozhodnutí,neomylný, všemocný, možná ani neexistuje.

Literární historie

    Společensko-historické pozadí Po 2. Světové válce. Totalitní režimy (fašismus, komunismus)

Kontext dalších druhů umění

 • Brutalismus – směr, který vyznával drsnou krásu betonu, která měla být paralelní kráse stárnoucího člověka: beton – zvrásněná tvář (Le Corbusier)
 • Dekonstruktivismus – akt. arch. trend 90 let; hlavní zásadou je narušení dokonalosti, forma následuje fantazii (Frank Gehry)

Literární historie

 • Film – podřízen ideologii, musel kopírovat její záměry.

  Kontext literárního vývoje

Literatura která „nevyhovovala“ režimu byla zakázána a v krajních mezích i trestána smrtí. Takže se někteří známí autoři museli ztáhnout do pozadí.

Literární historie

Život autora

Vlastním jménem Eric Arthur Blake (1903 – 1959). Narozen v Indii, s matkou se přestěhoval  do Anglie do městečka Oxpordshir, kterým protéká říčka Orwell, odtud také jeho pseudonym. Anglický prozaik a esejista, prolínání sci-fi a politické literatury, autor antiutopií. Vedl dobrodružný život – bojoval v občanské válce ve Španělsku jako dobrovolník a sloužil v indické policii v Barmě. Politické a sociální nepohnutky, které byly v Evropě, ho vtáhly, a tak se stal vášnivým socialistou, odpůrcem fašismu a zastáncem rovnosti. Druhé světové války se neúčastnil kvůli tuberkulóze. Rok po vydání knihy 1984 umírá.

Literární historie

Další autorova tvorba:

— Romány (Farma zvířat, Barmské dny)

— Eseje (V břiše velryby, Úpadek anglické   vraždy a jiné eseje)

 

Lirární historie

  Inspirace daným literárním dílem

 • První zfilmování románu 1984 které režíroval roku 1956 Michael Anderson
 • Michael Radford roku 1984 podruhé zfilmoval tento román.

http://www.uloz.to/xunrnNV/georgeorwell-1984-cz-dabing  – odkaz na film, který se zde dá stáhnout.

Citát z knihy

Dole na ulici vítr povíval roztrhaným plakátem a slovo Angsoc se pokaždé objevilo a zase zmizelo. Angsoc. Posvátné zásady Angsocu. Newspeak, doublethink (podvojné myšlení), měnitelnost minulosti. Měl pocit, jako by bloudil houštinami na dně moře, ztracený v obludném světě, kde on sám byl obludou. Byl sám. Minulost byla mrtvá, budoucnost nepředstavitelná. Jakou měl jistotu, že třeba jen jediná živoucí lidská bytost je na jeho straně? A jak mohl vědět, že panství Strany nepotrvá navždy? Jako odpověď se mu vybavila tři hesla na bílém průčelí Ministerstva pravdy:

VÁLKA JE MÍR

SVOBODA JE OTROCTVÍ

NEVĚDOMOST JE SÍLA

Vyndal z kapsy pětadvaceticentovou minci. Také tam byla vyražena táž hesla zřetelnými písmeny, a na druhé straně mince hlava Velkého bratra. Dokonce i z té mince ho ty oči sledovaly. Na mincích, na známkách, na obálkách knih, na plakátech, na transparentech a na krabičkách cigaret – všude. Stále vás sledovaly ty oči a obklopoval ten hlas. Ať člověk spal nebo bděl, pracoval nebo jedl, uvnitř nebo venku, ve vaně nebo v posteli – nebylo úniku. Nic nepatřilo člověku osobně, kromě několika kubických centimetrů uvnitř jeho lebky.

Literární kritika

   Kritika – V ČSR oficiálně zakázán – díla vycházela v exilových nakladatelstvích. Považován za jednoho z nejlepších anglických esejistů. Kladná kritika, hlavně za to, že předpověděl budoucnost v mnoha ohledech.

KONEC